sobota, 22 listopada 2014

Owocowy mus na grypę i przeziębienie

Gdy stało się to co już się nie odstanie czyli zachorowałaś/eś to zamiast załamywać ręce i lecieć do apteki spróbuj uruchomić kreatywność i stwórz bombę witaminową!. Nie wiem czy wiesz ale w aptece raczej na pewno zaproponują Ci "leki" przygłuszające objawy choroby ale twój organizm nie dostanie niczego co pomogło by mu walczyć z chorobą. Istotną sprawą jest to w jak długim okresie czasu staniesz na nogi. Koncerny farmaceutyczne chcą byśmy leżeli najlepiej 2 tygodnie i wydali 150 zł na leki ale my możemy skrócić ten czas nawet do 3-4 dni i wydać naprawdę nie wiele. Mus na przeziębienie uwzględnia sezonowość i obecnie egzotyczne owoce są tanie. Najważniejsza jest różnorodność bo każdy owoc ma inny zestaw dobroczynnych składników. Różnorodność też wpływa na lepszą wchłanialność witamin i minerałów, poczytajcie sobie o połączeniach takich jak np. żelazo z witaminą C. Jak wiadomo w chorobie kiepsko z apetytem dlatego mus będzie zbilansowany. W naszym musie znajdziemy avocado z dużą porcją witaminy E, białka, cynku i potasu, da nam ono poczucie sytości po zjedzeniu. Będzie też granat z ogromną ilością polifenoli które działają anty zapalnie i bakteriobójczo,pigwa z witaminą C czy imbir który rozgrzeje i rozprawi się z bólem gardła. Wszystko zamkną nasze polskie jabłka które nadadzą odpowiednią konsystencję . Zabierajmy się do pracy!

Czas przygotowania : 25minut

Składniki:
1 granat
1 pigwa
2 jabłka
1 avocado
mały kawałek imbiru
ksylitol
żurawina suszona

Przygotowanie:
1/ Najpierw zabieramy się za granat: odkrajamy tzw, czapeczkę z granatu by zobaczyć jak naciąć granat. Nacinamy granat wzdłuż włókien (tak jak pomarańcze). Wszystkie kuleczki z granatu oskubujemy do małego garnka i  zalewamy małą ilością wody.
2/ Pigwę i imbir obieramy i kroimy na małe kawałki i również zalewamy małą ilością wody w drugim małym garnku
3/ Gotujemy na małym ogniu pod przykryciem granat i pigwę z imbirem przez niecałe 10minut
4/ Sok z granatu odcedzamy na sitku dociskając by wydobyć cały sok, pigwę z imbirem razem z sokiem z nich dajemy do wysokiego plastikowego pojemnika.
5/ Dodajemy odsączony sok z granata, obrane  i pokrojone avocado, obrane i pokrojone jabłka i razem z pigwą i imbirem miksujemy blenderem na jednolitą masę dodając ksylitol do posłodzenia.
6/ Zmiksowany mus przekładamy do miski i posypujemy suszoną żurawiną. Warto również zaparzyć sobie do musu herbatkę z czystka który jest jednym z najlepszych ziół na grypę i przeziębienie :)
7/ SMACZNEGO


1 komentarz: