czwartek, 12 lutego 2015

Gorąca czekolada bakaliowa

4ta czekoladowa propozycja to idealnie gęsta i kremowa czekolada ze zdrowymi bakaliowymi dodatkami. Dzisiejsza czekolada w odróżnieniu od propozycji ze śliwką i cynamonem jest mniej gęsta ale za to bardziej niż ekstra mleczna. Jest to połączenie czekolady gorzkiej z mniejszą ilością białej. Czekolada i orzechy to świetne zdrowotne połączenie, kopalnia magnezu i wielu cennych składników odpowiadających za pracę mózgu m.i.n za dobry nastrój. Taka czekolada to zdrowe łakomstwo na które od czasu do czasu z czystym sumieniem można sobie pozwolić. Polecam zakupić suszoną morwę białą która prócz zdrowych właściwości ma świetny smak i warto ją dodać do czekolady!

Składniki dla 2 osób
Czas przygotowania 10-12 minut

Składniki:
100g czekolady gorzkiej
25g czekolady białej
2 łyżki mielonych orzechów laskowych
pokruszone orzechy włoskie
kilkanaście rodzynek
kilkanaście owoców morwy białej
100ml śmietanki kremówki 30% tł
300 ml mleka 3,2 % tł

Przygotowanie:
1/ Mleko i śmietanę zagotowujemy, wrzucamy pokruszoną gorzką czekoladę i na małym ogniu mieszamy i zagotowujemy aż podniesie się. Ściągamy z palnika i dodajemy czekoladę białą - mieszając aż do rozpuszczenia.
2/ Do czekolady dodajemy mielone orzechy laskowe i rodzynki i wlewamy do szklanek. Na górę dodajemy pokruszone orzechy włoskie i owoce morwy białej. SMACZNEGO!


1 komentarz: