niedziela, 22 lutego 2015

Grzane wino z truskawkami i wanilią

Grzaniec z wina czy po prostu grzane wino to najczęstsze określenia wina z przeróżnymi korzennymi przyprawami i miodem. Dziś nie zajmiemy się zrobieniem kolejnego grzanego wina takiego jak inne ale spróbujemy czegoś zupełnie nowego. Czytając etykiety win nawet tych najtańszych zawsze możemy wyczytać z nich że zawiera nutę porzeczki czy tam dojrzałych wiśni itp itd. W rzeczy samej po otwarciu zazwyczaj już wiemy że to była fajna bajeczka ale czuć tylko alkohol i kwaśność. Zainspirowany tym pomyślałem że sami możemy dodać te nuty smakowe by tańsze wino w granicach 10-15zł nabrało królewskiego wymiaru :). W tym grzańcu dodamy nutę truskawek, wanilii,  pomarańczy, goździków i lekkie posmaki imbiru i kolendry. Polecam na zakończenie dnia :]

Na butelkę wina 0,75l
Czas przygotowania: 10 minut ( Najlepiej zostawić do przegryzienia się i podgrzać ponownie przy chęci spożycia)

Składniki:
Wino wytrawne 0,75L
7-7,5 łyżek miodu wielokwiatowego
15-10 truskawek rozmrożonych
Pół laski wanilii
Szczypta mielonej kolendry, goździków i imbiru
Sok z 1 soczystej pomarańczy

Przygotowanie:
1/ Miksujemy w pojemniku od blendera truskawki z pokrojoną wanilią.
2/ Zagrzewamy w garnku na palniku wino i do ciepłego dodajemy miód i mieszamy aż do rozpuszczenia. Następnie dodajemy przyprawy i sok z pomarańczy. Nie dopuszczamy do wrzenia wina.
3/ Na koniec dodajemy zmiksowane truskawki z wanilią i dokładnie mieszamy. Zostawiamy na godzinę do przegryzienia się. SMACZNEGO!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz