sobota, 28 marca 2015

Oszczędności w domowym budżecie

Oszczędzanie kojarzy się z czymś co nie jest przyjemne, to o którym ja chcę napisać nie wymaga wyrzeczeń ale odrobiny sprytu i trzymania się pewnych zasad. Oczywiście ten drobny poradnik jest skierowany głównie do osób mieszkających w większych miastach ponieważ tam łatwiej o tańsze produkty. Oszczędności najczęściej kryją się w racjonalnym gospodarowaniu kupionymi produktami oraz zakupem możliwie najtańszych przy zachowaniu pewnego poziomu jakości. Dobrze wiecie że produkt o takiej samej jakości, często z tej samej linii produkcyjnej może różnić się cenowo nawet o 50%. Internet dziś stwarza ogrom możliwości pomocnych nam w tanich zakupach a także rozwiązania które ułatwiają życie. Zapraszam do zapoznania się moimi drobnymi sugestiami:
1/ OPAKOWANIA - kupuj produkty w opakowaniach dostosowanych do ilości osób w domu, wiadomo że mniejsze opakowania kosztują więcej pieniędzy lecz kupując duże taniej prawdopodobnie nie będziemy w stanie z użyć całego opakowania i wyląduje ono w koszu. Nie dawaj się nabierać na promocje kup więcej zapłacisz mniej - to prawie zawsze kończy się koszem na śmieci. Wyjątkiem są produkty które nawet po otwarciu można długo przechowywać np. oliwki

2/ KONTO BANKOWE - nie płać żadnemu bankowi za to że trzymasz swoje pieniądze u nich - to obłęd!. Korzystaj z kont nie stawiających żadnych warunków by nic za nie nie płacić. Co prawda nie ma ich wiele ale są. Najpopularniejsze to bank prowadzony przez Alior Bank T-mobile gdzie wypłacać można z każdego bankomatu, dają z 20 % na doładowaniach w T-mobile i chyba szybkie przelewy za darmo, jest też znany wszystkim Mbank.

3/ PROMOCJE - dziś by z nich skorzystać nie trzeba uganiać się po sklepach, załóż sobie konto pocztowe przeznaczone tylko na oferty promocyjne z okolicznych sklepów które zamówisz subskrybując newsletter danego sklepu, możesz dodać sklepy wysyłkowe w których jest tania wysyłka albo odbiór osobisty w Twoim mieście. Umiejętne korzystanie z promocji to ogromna pula oszczędności do zgarnięcia na wyciągnięcie ręki.

4/ MROŻENIE - Pojemna zamrażarka to podstawa, gdy wiesz że nie dasz rady czegoś już jeść a jest odpowiednie do zamrożenia - zabezpiecz to i zamroź! Podstawowy produkt taki jak chleb świetnie się mrozi a dzięki temu zawsze masz świeży chleb pod ręką jednocześnie nie dopuszczając do marnowania pieczywa a co za tym idzie Twoich pieniędzy. Bułka potrafi kosztować nawet 1 zł - wystarczy że codziennie zmarnuje się jedna to jest już 30zł na miesiąc. 

5/ DROBNOSTKI - to jest zmora większości ludzi, kosztuje około 2 zł i nazywa się to: batoniki, gumy do żucia, lizaki, piwo, ozdoby, kolorowe napoje czy czekolada. Produkty które mało kosztują nie traktujemy poważnie bo nie nadszarpują naszej kieszeni ale zebrane w całość pod koniec miesiąca mogą nas zrujnować. 

6/ PROGRAMY LOJALNOŚCIOWE - a czemu nie? generalnie takie programy różnego typu sieci sklepów nie robią szału ale gdy założymy je w każdym okolicznym sklepie może okazać się że po pół roku z każdego dostaniemy bony czy nagrody za ok. 25-50zł. Zawsze coś!

7/ PRODUKTY ZAMIENNIKI - Często znane marki a raczej ich fabryki produkują identyczne produkty pod marką sieci sklepowych. Na etykiecie możecie ale nie musicie znaleźć informacje kto wyprodukował dany produkt na zlecenie sieci sklepów. Dla biedronki np. mięso dostarczają czołowi producenci jak Sokołów czy Morliny, niektóre kosmetyki produkuje uznana firma Tołpa czy też orzeszki z Kauflandu są prosto z fabryki Felixa. Będąc w sklepie gdzie możemy wszystko oglądać z bliska możemy wynajdywać produkty identycznie jakościowo za cenę nawet o połowę niższą.

Żyjemy aktualnie w takim systemie w kraju który chce Nas na każdym kroku oszukać, dlatego bądźmy sprytni i przebiegli!


1 komentarz:

  1. Te rady są na pewno dobre ale z tym kupowaniem większych opakowaniem to akurat się nie zgodzę, ponieważ my kupujemy większe paczki bo są tanie i na prawdę zużywamy je. Większe opakowania są bardziej ekonomiczne. Ja oszczędzam również na rachunkach. U nas bardzo dużo płaciliśmy za prąd i to był nasz nadrzędny problem. Razem z żoną sami zamontowaliśmy zestaw fotowoltaiczny według rad znalezionych na b logu https://suntrack.pl/blog/fotowoltaika/jak-samemu-zmontowac-system-fotowoltaiczny i dzięki temu też zaoszczędzilśmy na fachowcach. Zestaw nie kosztował nas dużo ale uważam, że jeśli chcemy w przyszłości płacić mniej to warto zainwestować w takie rozwiązania. Pomyślcie też o tym bo domowy budżet to nie tylko jedzenie, a także i rachunki.

    OdpowiedzUsuń