sobota, 3 grudnia 2016

Jajka - które warto kupować?

Nastały czasy że jajko to już nie jajko lecz towar o przeróżnej rozpiętości cenowej. Dawniej na straganach miejskiego targowiska wystarczyło powiedzieć duże albo małe :). Obecnie rozmiary są jak w t-shirtach od S do XL. Gdyby chodziło tylko o rozmiary to nie było by o czym rozmawiać, bo to jasne że większe by było droższe niż mniejsze.
Tymczasem są 2 kwestie które mają wpływ na cenę ale tylko 1 kwestię skutecznie promują firmy.
Ta promowana cecha jajek to zręczny trik psychologiczny mający mało wspólnego z rzeczywistością.
Sprawa rozchodzi się o sposób chowu kur. Ma to na celu wzbudzić w nas litość i wyciągnąć grosz więcej by nie cierpiały.
Jajka 3-jki, 2-jki i 1-nki to odpowiednio - chów klatkowy, chów z kupką siana pod kuprem ale generalnie podobną powierzchnią dla kury i chów z wyjściem na sianko (nie koniecznie musi to być nasłonecznione miejsce). Cały pic polega na tym że kury które zniosły te 3 rodzaje jajek jadły TO SAMO, czyli przemysłową niezdrową paszę o której możecie poczytać w internecie. (m.i.n GMO i antybiotyki)
Wymogi żywieniowe mają dopiero zastosowanie przy jajkach o oznaczeniu 0 czyli ekologicznych. Tutaj kura MUSI być żywiona ekologiczną paszą i mieć zapewniony wolny wybieg (na świeżym powietrzu!). 
Czemu pokarm jest tak istotny?
1/ SMAK - uzyskany dzięki zróżnicowanemu pokarmowi
2/ WARTOŚCI ODŻYWCZE - To co kura zje - będzie w jajku - proste jak 2+2
Tak więc jeżeli jesteście w sklepie tak naprawdę wybierajcie między 3 a 0, reszta to bajer w kolorowych opakowaniach a kura tak czy tak nieszczęśliwa.

To co jedzą kury w chowie ekologicznym też może się różnić dlatego polecam testować jajka na sobie. To dosyć proste. Wybierzcie na śniadanie jajka i ugotujcie je na miękko. Zjedzcie 2 i zobaczcie jak się po nich czujecie. Jeżeli mamy do czynienia z dobrym jajkiem powinniśmy czuć się przyjemnie najedzeni i odżywieni. Mózg od razu lepiej pracuje po dobrym jedzeniu. 
Obecnie z jaj ekologicznych które są w marketach mogę polecić te występujące w lidlu pakowane po 6szt.. M. (zielone opakowanie)

Najlepszym oczywiście rozwiązaniem jest zakup jajek od gospodarza mającego skromną hodowlę kur na przedmieściach. Można wtedy zobaczyć co jedzą kury i jak się mają :)

Pamiętajcie że dzisiejszy rynek spożywczy jest tak skonstruowany by produkt zrobił na nas pierwsze wrażenie czy też wzbudził pozytywną emocje. Dlatego korzystając z dobrodziejstwa oglądania produktów z bliska w marketach sprawdzajcie z czym macie do czynienia.

Mądre i świadome zakupy to po pierwsze: większa oszczędność a po drugie wpływ na nasze zdrowie!Designed by Freepik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz