niedziela, 26 marca 2017

Mięsa wolno gotowane - alternatywa dla fast-food

Czas na recenzję absolutnego hitu dyskontów i marketów czyli mięs wolno gotowanych.
Dla mnie jest to produkt roku 2017 ponieważ jest unikalny, innowacyjny i dostępny dla ludzi o różnej zasobności portfela.
W czasach gdy po powrocie do domu z pracy czeka nas zrobienie zakupów a następnie przygotowanie sobie obiadu, bardzo często sięgamy po produkty typu fast-food.
Z tym określeniem na pewno nam się kojarzą: mrożona pizza, zapiekanki, gotowe pierogi czy tortille z kurczakiem z zimnej lodówki marketu.
Dzięki daniom przygotowanym metodą sous-vide macie alternatywę. 
Producenci tych dań oferują dość szeroki wachlarz rodzajów mięsa: od indyka po kaczkę, kończąc na mięciutkiej wołowinie.
Technika przyrządzania kojarząca się z drogimi restauracjami wylądowała w lodówkach dyskontów takich jak lidl, biedronka czy netto. 

Jakie są zalety mięs wolno gotowanych?
- Długi termin przydatności dzięki próżniowemu zapakowaniu
- Różnorodność mięs do wyboru
- Idealna miękkość mięsa 
- Cena (np. 2 duże nogi z kaczki dostaniemy za 16zł czyli po 8zł na obiad). Biorąc cenę za zaletę mam na myśli bardziej osoby żyjące w 1-2 osoby w domu. Dla większych rodzin nie jest to opłacalny produkt.
- Dobra dostępność - produkt znajdziemy już w większości marketów.
- Łatwość przygotowania dzięki której możemy zapomnieć o dawnych fast-foodach (Rozcinamy folię i najzwyczajniej odgrzewamy)

Jakie są wady mięs wolno gotowanych?
- Dodatek ekstraktu drożdżowego czyli glutaminianu sodu w większości produktów. Podejrzewam że nie są to duże ilości i są po prostu w marynacie. Tak czy inaczej bez tego dodatku można by było nazwać mięsa wolno gotowane niemalże zdrową żywnością.
- Mała ilość lub czasem brak sosu. Mimo że mięso jest kruche i soczyste, trochę brakuje sosu którym można by było polać ryż czy kaszę którą przygotowaliśmy do posiłku.

Ważna sprawa!:
W opisie odgrzania mięs są zazwyczaj 2 opcje do wyboru: mikrofala i piekarnik. Wybierajmy piekarnik by nie psuć sobie wartości odżywczych mięsa.
W przypadku mięsa wieprzowego uważajmy jeszcze mocniej, ponieważ w technice sous-vide temperatura nie przekroczy nigdy 100 stopni potrzebnej by unieszkodliwić toksyny które ten rodzaj mięsa może w sobie akumulować.

Podsumowanie:
 Mięsa wolno gotowane to genialna alternatywa dla osób żyjących samotnie lub w parach. Umiarkowana cena w połączeniu z dość szybkim czasem przyrządzenia dania (20 min na odgrzanie w których ugotujemy spokojnie ryż i pokroimy coś na surówkę) daje produkt który w najbliższym czasie wiele osób pokocha. Kuchnia PROzdrowotna chciała by opcję mięs tylko z sola i pieprzem, bo dodatek wzmacniający smak powinien być alternatywą a nie przymusem. 
Polecam ten produkt i mam nadzieję że oferta produktowa będzie sukcesywanie się rozrastać :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz