środa, 12 kwietnia 2017

Dr Oetker - Naturalne ekstrakty

Z dużą przyjemnością przechodzę do kolejnej już recenzji inspirujących zdrowych produktów. Moda na naturalne składniki nabiera rozpędu i osoby szukające zdrowych alternatyw mają upragniony wybór.
Czym jest dzisiejszy produkt? Firma znanego doktora dość mocno kojarzy się z chemią i jest to marka mocno wykreowana na wypiekach. 
Widocznie dziś nie wystarczą popularne produkty których zamienniki spokojnie znajdziemy tańsze w dyskontach.
Na pierwszy rzut oka można pomyśleć że mamy do czynienia z ciekawymi aromatami do ciasta lecz przyglądając się im z bliska widać że mamy do czynienia z rewelacyjnym w pełni naturalnym produktem.
Seria 'naturalne ekstrakty" proponuje nam na start 4 smaki; migdał z maroka, pomarańcza z brazylii, cytryna z sycylii oraz wanilia z madagaskaru.
Są to naturalne ekstrakty połączone z olejem i nic więcej (w wersji z wanilią mamy dodatkowo ziarenka wanilii)
Jeśli sądzicie że są w cenie chemicznych aromatów to się mocno rozczarujecie, bo za jedną buteleczkę zapłacicie około 5pln. Buteleczka starczy na odpowiednią aromatyzację 500g mąki.
W cytrusach nie znajdziecie kwaśności ponieważ aromaty zostały pozyskane najprawdopodobniej ze skórek cytrusów. 
Ekstrakty dają fenomenalne efekty choć nie można powiedzieć że są wydajne. Najważniejsze jest jednak to że aromaty mają wszechstronne zastosowanie. Wcale nie musicie ich tylko używać do ciast.
Aromat migdału z maroka możecie użyć do aromatyzacji twarogu do naleśników, do podkreślenia smaku kawy, tiramisu czy orientalnych dań na bazie kurczaka.
Aromat pomarańczy z brazylii dobrze sprawdza się w drinkach, szejkach oraz koktajlach. Genialny jest w zupie krem z marchewki czy dynii z nuta pomarańczy. 
Aromat cytryny z sycylii jest genialny do śledzi! jak i wielu dań z ryb, dobrze komponuje się w dressingach do sałatek fit oraz do genialnego kremu lemon curd
Aromat waniliowy z madagaskaru odpowiednio zmieni smak wielkanocnej paschy, zaczaruje ciasto naleśnikowe, odmieni panna cotte czy też doskonale odnajdzie się w kuchni indyjskiej.

Mam wielką nadzieję że znane marki pójdą w kierunku naturalnych składników i mimo wysokiej ceny dadzą wybór konsumentom oraz ułatwią podkreślanie smaków kucharzom.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz